peperonity.net
Welcome, guest. You are not logged in.
Log in or join for free!
 
Stay logged in
Forgot login details?

Login
Stay logged in

For free!
Get started!

Text page


polishmen.peperonity.net

Bezdejimo faktai

Tai, ka norejote sužinoti, bet bijojote paklausti...
Iš kur atsiranda bezdamosios dujos?

Dujos musu viduriuose atsiranda keliais budais: tai oras, kuri praryjame, dujos, išsiskiriancios i žarnas iš kraujo, dujos, susidarancios vykstant cheminems reakcijoms žarnose, bei dujos, kurias gamina žarnose gyvenanacios bakterijos.

Iš ko susideda bezdalu dujos?

Bezdalu sudetis gali buti labai skirtinga. Didžiaja musu praryjamo oro dali, ypac deguoni, organizmas absorbuoja anksciau nei dujos patenka i žarnas. Kai oras pasiekia storaja žarna, didžiaja dali sudaro azotas. Vykstant cheminems reakcijoms tarp skrandžio sulciu ir žarnu skysciu išsiskiria anglies dioksidas, kuris taip pat yra oro sudetine dalis ir bakteriju veiklos produktas. Bakterijos taip pat gamina vandenili ir metana. Šiu duju proporcijos, kuriomis jos išeina iš musu išeinamosios angos, priklauso nuo keletos faktoriu: ka mes valgeme, kiek oro prarijome, kokios bakterijos gyvena musu žarnose, bei kiek laiko sulaikome bezdejima. Kuo ilgiau sulaikome perdima, tuo didesne dali užima nuobodžios,inertiškos azoto dujos, nes kitos dujos greiciau patenka i krauja per žarnu sieneles. Nervingu, praryjanciu daug oro ar daug ir dažnai valganciu asmenu bezdaluose greiciausiai bus daug deguonies, nes organizamas nespes jo absorbuoti. Encyclopaedia Britannica skelbia netiketa fakta, kad kai kuriu žmoniu bezdaluose gali visai nebuti metano. Šio reiškinio priežastis nežinoma. Mokslininkai speja, kad tai gali lemti genai, kiti mano, kad tai gali itakoti aplinkos faktoriai. Kita vertus, visas metanas bet kokiuose bezdaluose atsiranda del bakteriju veiklos, o ne iš žmogaus kuno lasteliu.

Kodel bezdalai smirdi?

Bezdalu smarve lemia nedidelio vandenilio sulfido ir išmatu kiekio mišinys. Šios medžiagos turi sieros. Kuo daugiau sieros yra jusu maiste, tuo daugiau sulfido pagamins bakterijos jusu žarnyne, ir tuo labiau smirdes jusu bezdalai. Populiariausi smirdincio bezdejimo sukelejai yra mesa, kiaušiniai ir kopustai, tuo tarpu pupos gamina didžiuli nelabai smirdinciu bezdalu kieki.

Kas sukelia perdimo garsa?

Garsas girdimas del išeinamosios angos vibracijos. Garsas priklauso nuo duju išsiveržimo greicio ir nuo išeinamosios angos žiedinio raumens (sfinkterio) itempimo.

Kiek turi persti normalus žmogus?

Vidutiniškai žmogus per diena pagamina apie puse litro bezdalu, kurie išleidžiami per maždaug keturiolika pirstelejimu per diena.

Kaip bezdalai juda ***nos link?

Kartais kyla klausimas, kodel bezdalai juda žemyn ***nos link, nors duju tankis yra mažesnis nei skysciu ir kietu medžiagu, ir todel turetu judeti aukštyn? Žarnynas nuolat susitraukinedamas stumia savo turini išeinamosios angos link (šis procesas vadinamas peristaltika). Ši procesa skatina valgymas, todel dažnai pavalge užsinorime ***ti ir persti. Del peristaltikos susidaro aukšto slegio zona, skatinanti visa žarnyno turini, iskaitant dujas, judeti žemesnio slegio (***naskyles) kryptimi. Dujos juda greiciau nei kitos medžiagos, ir pakeliui iš mažu burbuliuku susidaro didesni burbulai. Kai peristaltika silpna, duju burbulai gali vel skverbtis aukštyn, taciau jie negali toli nukeliauti del to, kad žarnynas yra ne tiesus, o lenktos formos. Be to, žmogui gulinti ***na nera nei aukšciau, nei žemiau.

Per kiek laiko pirstelejima užuos kiti žmones?

Bezdalu sklidimo greitis priklauso nuo tokiu atmosferos savybiu kaip dregnumas, vejo greitis, o taip pat nuo atstumo tarp smarves skleidejo ir uodejo. Nereikia pamiršti, kad bezdalai išsisklaido (tai vadinama dispersija), ir praranda savo jega. Paprastai jei bezdalas neužuodžiamas per keleta sekundžiu, jis bus per daug išsisklaides, kad paveiktu kvapo receptorius, ir amžiams išsisklaidys atmosferoje. Ypatingos salygos susidaro, kai bezdalai išleidžiami mažoje uždaroje patalpoje, pvz. lifte, mašinoje ar mažame kambaryje. Šios salygos mažina išsisklaidymo tikimybe, ir bezdalai gali išlikti užuodžiamos koncentracijos ilga laika, kol susikondensuoja ant sienu.

Ar tiesa, kad kai kurie žmones niekada nebezda?

Ne, jei jie gyvi. Tiesa sakant, net ka tik mires žmogus gali pirsteleti.

Ar kino žvaigždes irgi perdžia?

Žinoma! Kaip ir mociutes, kunigai, karaliai, prezidentai, dainininkai, grožio karalienes...

Ar vyrai perdžia daugiau už moteris?

Ne, moterys bezda tiek pat, kiek ir vyrai. Paprasciausiai vyrai tuo labiau didžiuojasi. Nors kiekvienas žmogus pagamina skirtinga kieki duju, tai niekaip nesusije su lytimi. Teko skaityti, kad vyrai perdžia dažniau nei moterys. Jei tai tiesa, tai moterys turbut taupo ir vienu kartu išleidžia daugiau duju nei vyrai.

Kokiu paros metu didžiausia tikimybe nusipersti?

Didžiausia tikimybe pirsteleti ryte vonioje. Tai vadinama ´rytiniu griaustiniu´. Jei vonios sienos gerai rezonuoja, ši garsa girdes ir jusu kaimynai.

Kodel bezdama nuo pupu?

Pupose yra cukru, kuriu žmogus nesuvirškina. Kai šie cukrus pasiekia žarnyna, bakterijoms yra tikra švente, ir jos prigamina daug duju. Kiti panašus produktai yra kukuruzai, kopustai, pienas ir razinos. Karta teko matyti šuni, kuris labai mego esti obuolius, o po to baisiausiai bezdejo. Šuns virškinimo sistema nepritaikyta daržovems virškinti, todel šuns bakterijos sunkiai dirbo, kad pagamintu vertu demesio bezdalu.

Kas, be maisto, gali priversti žmogu bezdeti daugiau nei iprasta?

Žmones, praryjantys daug oro, bezda daugiau nei tie, kurie to nedaro. Kramtykite užciaupe burna! Nervingi žmones, kuriu peristaltika labai greita, bezda daugiau, nes dujos nespeja absorbuotis žarnyne. Smarkiai bezdama susirgus kai kuriomis ligomis. Skrydis lektuvu ar šiaip buvimas žemo slegio aplinkoje gali priversti dujas jusu viduriuose plestis ir išsiskirti bezdalu pavidalu.

Ar bezdejimas - tai riaugejimas pro kita gala?

Ne, riaugejama iš skrandžio, ir šiu duju chemine sudetis yra kita. Bezdaluose yra mažiau atmosferos duju ir daugiau bakteriju pagamintu duju.

Ar kenksminga sulaikyti perdima?

Šiuo klausimu esama skirtingu nuomoniu. Žinoma, žmones amžius tikejo, kad bezdalu sulaikymas žarnose kenkia sveikatai. Romos imperatorius Klaudijus, rupindamasis tautos sveikata, net išleido istatyma, kuriuo leido bezdeti banketuose. Buvo placiai tikima, kad sulaikydamas bezdalus žmogus gali nusinuodyti ar susirgti kokia nors liga. Gydytojai teigia, kad bezdalu sulaikymas žalos sveikatai nedaro. Bezdalai negali jusu nunuodyti, nes tai naturalios jusu žarnu dujos. Blogiausia, kas gali atsitikti - skrandžio skausmai del padidejusio slegio. Kai kurie daktarai teigia, kad per dažnas perdimas gali sukelti patologini žarnu pertempima.

Kiek ilgai imanoma nepersti?

Žmogus gali sulaikyti perdima, taciau tik tol, kol neatsipalaiduos. Tai reiškia, kad žmones, susilaikantys nuo bezdejimo visa diena, išsiperdžia miegodami. Tai patvirtina bet kurio iš musu ilgu kelioniu ar baliu per nakti patirtis. Taigi atsakymas i klausima butu - tol, kol nemiegate!

Kur dedasi bezdalai, kai juos sulaikome?

Ar dažnai jums taip buna - kenciate nebezdejes tam, kad išleistumete bezdalus tinkamoje aplinkoje, taciau kai sulaukiate tos minutes, suprantate kad noras persti praejo? Variantai galetu buti du - arba bezdalai pamažu nepastebimai skverbiasi išoren, arba absorbuojami i krauja. Taciau gydytojai nepatvirtina nei vieno iš ju. Bezdalai paprasciausiai pasislenka žarnynu aukštyn, iš išbezdamas veliau. Taigi galima tvirtinti, kad toks bezdalas niekur nedingta, o tik uždelsiamas.

Ar galima uždegti bezdalus?

Taip! Taciau žinokite, kad žmones, bandydami tai padaryti, susižaloja. Liepsna gali persimesti i jusu tiesiaja žarna, taip pat gali užsidegti jusu drabužiai ar kiti arti esantys daiktai. Statistika rodo, kad apsidegina 25% bandanciuju padegti bezdalus. Taigi tokie veiksmai yra pavojingi. Buta atveju, kai žarnyno dujos, kuriose buvo daugiau nei iprasta deguonies, sprogo operacijos metu (chirurgas norejo prideginti).

Kodel bezdalai dega?

Bezdalai dega, nes juose yra degiu duju - metano (paprastai) ir vandenilio. Bezdalai dega melyna ar gelsva liepsna.

Ar galima pirstelejimu uždegti degtuka?

Ne, nebent bezdalas butu tokios konsistencijos kaip švitrinis popierius. O tokio bezdalo jau niekaip nepavadinsi bezdalu. Be to, bezdalai yra tokios temperaturos, kaip ir kunas, iš kurio jie išeina, taigi nepakankamai karšti, kad sukeltu degima.

Ar gali talentingas žmogus užsidirbti iš perdimo?

Tokiu žmoniu yra labai mažai. Žmones pasakoja mate pasirodymus, kuriu metu atlikejas perdžia žinomas melodijas, pirstelejimu užgesina žvakes kitoje scenos puseje, ir t.t. 20 amžiaus pradžios Prancuzijoje buvo ižymus toks atlikejas - Le Petomane´as. Šiuo metu egzistuoja atlikejas Ponas Metanas, kuris tituluojasi vieninteliu gastroliuojanciu pirdžiumi pasaulyje. Kita vertus, galima užsidirbti padedant žmonems nepersti (tokiu prekiu yra nemažai), medicinoje, rašant knygas apie perdima (žr.skyreli žemiau), bei parduodant ivairius su bezdejimu susijusius daiktus. Pvz., Fartypants parduoda keleta su perdimu susijusiu produktu.

Ar yra literaturos apie perdima?

Taip, bent jau anglu kalba: Jimo Dawsono ´Who Cut the Cheese: A Cultural History of the Fart´ (linksma ir informatyvi istorija apie bezdalus literaturoje, kalboje ir visuomeneje) Beno Franklino ´Fart Proudly´ Fotografiju rinkinys ´Who Farted Now´ (daugiausia senu filmu bei politiku). Vaikams - Shinta Cho ´The Gas We Pass : The Story of Farts´

Kodel šunu ir kaciu bezdalai taip smirdi?

Plešrunu maiste yra daug baltymu, kuriuose yra daug sieros, todel šie gyvunai perdžia nedaug, bet su kvapeliu. Pirtelejimai retai kada girdimi, bet užtat kvapas puikiai jauciamas. Atsakydami i klausima, kodel šunys ir kates bezda tyliai, biologai pateikia keleta atsakymu:
1) susidaro mažas, bet kvapus duju kiekis
2) horizontali kuno, o kartu ir žarnyno padetis sukuria mažesni spaudima, todel dujos išeina leciau
3) šiu gyvunu ***naskyles raumenys silpnesni, nes mažiau jegos reikia sulaikyti žarnyno turini (velgi del horizontalios orientacijos), ir pats itikinamiausias:
4) šunys ir kates ...
Next part ►


This page:
Help/FAQ | Terms | Imprint
Home People Pictures Videos Sites Blogs Chat
Top
.