derby interior
steaua.fc.peperonity.net

★ Legea in Derby

Liniste! Campionii au facut legea in Derby!

Seria de victorii consecutive ale campionilor in "Unicul Derby" a ajuns la cota 5, dupa ce jucatorii nostri le-au administrat un sec 2-0 rivalilor de la Dinamo.

Golurile au fost reusite de catre Mansaly Boubacar (minutul 13), care a deviat in poarta o minge trimisa de catre Raul Rusescu, in timp ce Cristi Tanase (minutul 70) a pecetluit, din pasa aceluiasi Rusescu, soarta unei partide dominate de la inceput si pana la sfarsit de catre Campioni.

Prima partida disputata de catre Steaua din postura de vizitatoare pe National Arena a fost una fara istoric, ros-albastrii impunandu-se fara probleme in fata unor adversari care si-au dorit foarte mult, dar nu au putut sa tina pasul cu o echipa extraordinara. Practic, Steaua a creat impresia ca nu tureaza motoarele, iar scorul de pe tabela a fost limitat doar de respectul jucatorilor nostri fata de notiunea de "Unic Derby".

Din pacate, adversarii Campionilor au inteles in mod eronat ideea de fair-play, atat la nivelul terenului, cat si in tribune. Partida a fost intrerupta pret de zece minute din cauza suporterilor dinamovisti, care au aruncat cu diverse obiecte in teren, printre care si un telefon mobil, care l-a lovit pe Daniel Georgievski, insa, din fericire, spiritele s-au calmat dupa ce arbitrul Sebastian Coltescu a chemat ambele echipe la vestiare, iar organizatorii au facut apel la spectatori sa-si schimbe comportamentul. Nu acelasi lucru se poate spune si despre situatia din teren, unde Sorin Stratila l-a accidentat grav pe "internationalul" Vlad Chiriches, dupa o intrare criminala in a doua parte a meciului. Mijlocasul dinamovist a primit doar un cartonas galben, in timp ce fundasul Campioanei a fost inlocuit, acesta acuzand o afectiune la nivelul genunchiului. Detaliile cu privire la starea lui Chiriches vor fi aflate la inceputul saptamanii viitoare, dupa investigatii medicale amanuntite. In alta ordine de idei, Alexandru Chipciu a parasit terenul la finalul primei reprize, acuzand o accidentare la piciorul drept, dupa un contact cu colegul sau, Cristi Tanase.

Odata cu aceasta victorie, Campionii au ajuns la cota 38 in confruntarile directe si, la felul in care se prezinta lucrurile, in cativa ani vor dobori singurul record al rivalilor in Derby, acestia avand 45 de succese in palmares din 128 de meciuri.

Derby-ul a reprezentat prima partida in care ros-albastrii si-au afisat look-ul de Campioni, toti jucatorii si membrii staff-ului purtand mustata, conform unei intelegeri facute inca din iarna! Ideea Campionilor a atras multe simpatii in randul suporterilor, multi dintre acestia luand decizia de a le urma exemplul lui Laurentiu Reghecampf & Co.

CAMPIOANA ROMANIEI LE MULTUMESTE MIILOR DE SUPORTERI FANATICI PREZENTI PE NATIONAL ARENA LA DERBY PENTRU SUSTINEREA EXTRAORDINARA SI PENTRU ATMOSFERA INCENDIARA CREATA!

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei de pe National Arena, de vineri seara:

FC DINAMO - FC STEAUA 0-2
Au marcat: Boubacar (13 - autogol), Tanase (70)

CAMPIONII: Ciprian Tatarusanu - Daniel Georgievski, Lukasz Szukala, Vlad Chiriches (Florin Gardos '62), Iasmin Latovlevici - Mihai Pintilii, Alexandru Bourceanu - Adrian Popa, Alexandru Chipciu (Nikolic '46), Cristian Tanase (Gabriel Iancu '72) - Raul Rusescu.
Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

FC Dinamo: Balgradean - Rus, Luchin, D. Grigore, Musat - Stratila (Nica '67), Boubacar (Cristea '71), Dandea, Curtean (Rotariu '77)- Alexe, Danciulescu.
Antrenor: Cornel Talnar.

Carrtonase galbene: Curtean '20, Musat '45, Danciulescu '56, Stratila '58, Rus '62, Dandea '75, Cristea '83 / Latovlevici '26, Bourceanu '45+2, Tanase '71

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Coltescu, ajutat de Vasile Marinescu si Marius Nicoara. Rezerva a fost Catalin Popa.

Observatori: Gheorghe Nedelescu (LPF) si Aron Huzu (FRF).