Text page

titlu interior
steaua.fc.peperonity.net

★ Victorie in ziua premierii

Steaua a intalnit-o, in ultima etapa a Ligii I, pe FC Brasov, echipa care a plecat de pe National Arena cu un scor de 4-0 fara drept de apel.
Miercuri 29 Mai 2013 06:48
Golurile au fost inscrise de catre Raul Rusescu (minutul 2), care a fost schimbat in minutul 24, Lukasz Szukala (minutul 7), Stefan Nikolic (minutul 56) si Adrian Popa (minutul 88), care a impins in plasa mingea lobata de Tanase peste Marinescu.

Ros-albastrii au sarbatorit golurile marcate intr-un stil original, primele doua reusite fiind acompaniate de catre un vals al lui Iasmin Latovlevici si Mihai Pintilii, respectiv un joc virtual de bowling cu toti cei 11 jucatori. Interesant este faptul ca stelistii au terminat sezonul cu 24 de victorii, 7 egaluri si 3 infrangeri si au marcat 74 de goluri in Liga I 2-12-2013.

Principalul eveniment al serii a fost insa decernarea trofeului si a medaliilor de campioni pentru ros-albastri, care au sarbatorit in mod inedit cel de-al 24-lea titlu de campioana cucerit de Steaua. Dupa festivitatea de premiere oficiata de catre reprezentantii LPF, stelistii au urcat intr-un autocar descoperit (premiera pentru o festivitate de premiere in Romania, asa cum Steaua a obisnuit suporterii mereu) si au parcurs traseul Bulevardul Basarabia - Bulevardul Decebal - Bulevardul Unirii - Piata Constitutiei, unde au petrecut alaturi de cei peste 20.000 de suporteri adunati pe arterele amintite mai sus. Sarbatoarea ros-albastrilor a fost completata de un superb foc de artificii, dupa care Laurentiu Reghecamp si elevii sai au ajuns la Militari Ballroom, unde au sarbatorit titlul de campioni pana spre zorii zilei,

Vom reveni, in cursul acestei zile, cu fotografii exclusive si inedite de la premiere, traseul autocarului si petrecerea de la Militari Ballroom pe www.facebook.com/FCSBOfficial.

FC STEAUA BUCURESTI LE MULTUMESTE PUBLIC CELOR PESTE 50.000 DE SUPORTERI PREZENTI PE STADION SI IN PIATA CONSTITUTIEI CU OCAZIA SARBATORIRII TITLULUI 24 SI II ASTEAPTA, IN NUMAR CAT MAI MARE, PE STADION SI IN SEZONUL VIITOR!

Ros-albastrii au intrat oficial in vacanta de vara si vor reveni la antrenamente pe data de 14 iunie.

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei cu FC Brasov:

FC STEAUA - FC BRASOV 4-0
Au marcat: Rusescu (2), Szukala (7), Nikolic (56), Popa (88)

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici (Pîrvulescu '69) - Pintilii, Bourceanu - Popa, Iancu (M. Costea '62), Tănase - Rusescu (Nikolici '25). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

FC Braşov: Marinescu - Vagner (Enceanu '78), Machado, Madeira, Cr. Ionescu - Tătar, Munteanu - Viveiros (Păun '46), Davide Dias, Popa - Buga (Danquah '46). Antrenor: Adrian Szabo

Cartonaşe galbene: Pintilii '45, Popa '55, Tănase '83, Bourceanu '90 / I. Popa '80, Madeira 83

Meciul a fost arbitrat de Marius Avram, ajutat la cele două linii de Dorin Mudura şi Florin Neacşu. Rezervă a fost Marian Constantin.

Observatori au fost Constantin Miclea şi Claudiu Popa, în timp ce Valentin Alexandru a fost supervizorul meciului.